Grupa Amica zwiększyła dzienną zdolność produkcyjną w swojej fabryce we Wronkach. W efekcie unowocześnienia linii produkcyjnych, które przeprowadzono w czasie przerwy technologicznej, może powstawać tu nawet 2,5 mln urządzeń dużego AGD rocznie. Zastosowanie przez największego polskiego producenta AGD nowych i zmodernizowanych urządzeń to element wieloletniego planu inwestycyjnego realizowanego w ramach transformacji technologicznej, która ma jednocześnie obniżyć poziom oddziaływania produkcji na środowisko.
W całym 2020 roku z linii produkcyjnych fabryki we Wronkach zjechały ponad 2 mln kuchni i płyt. Fabryka osiągnęła wówczas wydajność ok. 6,7 tys. sztuk dziennej produkcji. Wzrost mocy produkcyjnych związany jest z rosnącym zapotrzebowaniem na sprzęt AGD w związku z postępującą ekspansją Grupy Amica na rynkach międzynarodowych.
– Musimy mieć pewność, że jesteśmy w stanie odpowiadać na zapotrzebowanie na nasz sprzęt nie tylko na polskim rynku, ale też za granicą, gdzie jesteśmy obecni już na około 70 rynkach. Uruchomienie nowych maszyn i zmodernizowanie dotychczas funkcjonujących na wielu etapach produkcji naszych sprzętów pozwala nam skutecznie odpowiadać na zapotrzebowanie konsumentów – wyjaśnia Marcin Bilik, pierwszy wiceprezes zarządu Grupy Amica – Zmiany dotyczą zarówno tłoczni, gdzie rozbudowujemy park tras postępowych, jak i emalierni, w której zainstalowaliśmy nową kabinę lakierniczą. Zmodernizowaliśmy też wydział montażu, co było dużym wyzwaniem operacyjnym. Dodatkowo unowocześniamy cały obszar podzespołów. To wszystko sprawia, że możemy dziś tymi samymi zasobami osiągnąć lepszy efekt – dodaje.
Jednym z filarów prowadzonej transformacji cyfrowej jest robotyzacja procesu produkcji. Już dziś na wybranych odcinkach powstawania urządzeń proces ten odbywa się automatycznie. Podczas ostatniej przerwy technologicznej w fabryce pojawiły się kolejne roboty, które wspierają proces klejenia nakładek na drzwi i tablice urządzeń. Po wykonaniu tej operacji robot składa i odkłada przygotowany podzespół do wózka piętrowego, który po zapełnieniu jest przekazywany do dalszych procesów.
Największy polski producent AGD inwestuje także w rozwiązanie, które umożliwi samodzielne wykonanie nadruku na płytach, co wpłynie na większą elastyczność produkcji oraz skrócenie czasu od zamówienia do powstania gotowego wyrobu. Celem firmy jest standaryzacja tego procesu, ale technologia umożliwia też realizację także nietypowych nadruków, np. boiska piłkarskiego na płycie indukcyjnej lub ceramicznej. Tu także procesem zarządza komputer przy ograniczonej ingerencji człowieka.
– Co ważne, prowadzona przez nas transformacja technologiczna ma na celu również obniżanie oddziaływania na środowisko. Jesteśmy już na etapie końcowym prac nad projektem kogeneracji, który umożliwi nam odzyskanie ok. 1/3 zużywanej do produkcji energii, a także przygotowujemy się do budowy nowej oczyszczalni. To inwestycja, w której zastosujemy najnowsze technologie, dzięki czemu będziemy w stanie neutralizować to, co wytwarzamy na miejscu – podkreśla pierwszy wiceprezes, Marcin Bilik.
Prowadzone inwestycje towarzyszą innym działaniom proekologicznym, które realizuje Grupa Amica. Już dziś firma poddaje recyclingowi blisko 100 proc. wytwarzanych odpadów, posiada profesjonalny magazyn odpadów pochodzenia technologicznego, współpracuje z producentem tektury w zakresie przekazywania makulatury, a także z organizacjami odzysku.
Grupa Amica to największy polski producent sprzętu gospodarstwa domowego i jedna z najbardziej uznanych polskich firm notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. W swojej ofercie posiada pełną gamę urządzeń dużego i małego AGD, wyróżniających się użytecznością, jakością, wyglądem i innowacyjnością. Około 75% skonsolidowanych przychodów ze sprzedaży produktów i towarów Grupa uzyskuje dzięki aktywności na około 70 rynkach zagranicznych. Amica jest laureatem wielu prestiżowych nagród, zarówno polskich, jak i międzynarodowych, m.in. Red Dot Design Award: Best of the Best. Wśród portfolio marek Grupy Amica znajdują się także zagraniczne marki Gram, Hansa, CDA oraz Fagor.